AZ YA DA ÇOK FARK ETMEZ! EK GELİR KAZANMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

AZ YA DA ÇOK FARK ETMEZ! EK GELİR KAZANMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

   Günümüzde az ya da çok kazanın fark etmez kimse bir miktar ek gelire hayır demez. İster ihtiyaçlarına kullanabileceğin ister biriktirebileceğin bir ek gelir herkes için gereklidir. Büyük şirketlere bakın. Hepsi ana markalarının dışında birçok sektörde ve farklı şirketler kurarak ellerindeki sermayeyi her daim büyütmek için her yolu denemekteler. İşte böyle büyük şirketler bile ana gelir kaynağı olan konunun dışına çıkarak ek gelir olması için farklı sektörlere atılmaktadır. O zaman asla çok kazanıyorum bana yeter dememeli ve farklı gelir yolları için kendimizi geliştirmeliyiz. Bu yazımızda Bizim Makale olarak bunlardan bahsedeceğiz fakat diğer web siteler gibi “Ek Gelir” konusu adı altında saçma sapan konulardan bahsetmeyeceğiz. Bu konuda yazımızı oluşturmadan önce yaptığımız araştırma sonucu dikkatimizi çeken şey “Ek Gelir” konusunda yazılan makalelerde olan gelir yollarının çok komik olmasıydı. Yani makaleyi yazan kişilere saygımız sonsuz ancak “İlaç deneyleri” başlığı altında ek gelir kazanabilirsiniz yazıyordu. Yani ilk önce psikolojiniz zaten bozuk olacak ki böyle bir ek gelir için araştırmaya başlayabilesiniz. Daha sonra yaşadığınız şehirde legal ya da illegal ilaç üreten bir yer bulacaksınız ki denek olarak kendi sağlığınızı kullanabilesiniz. Bu bir ek gelir yöntemi değildir. Bildiğiniz rus ruletidir. Kendime ve bedenime saygım yok demektir. Ayrıca yazılan “Ek Gelir” yöntemleri arasında para kazanıldığı tamamen şaibeli olan yöntemlerde mevcut. Bunların başında “Anket Doldurarak Ek Gelir Elde Edin” yazan makalelerden kaçın. Ayrıca son zamanların popüler “Ek Gelir Kazanma Yöntemleri” başlıklı yazılan makalelerin başlıca konusu Youtube ve Twitch yayınlarından para kazanma konusudur. Aslında bu konu başlı başına incelenmesi gereken ve Youtube Türkiye’yi artık çöplükten farksız bir hale getiren durumdur. Her önüne gelen Youtube videosu çekmekte ve kendine bir kanal açmaktadır. Fakat bir fikri, bir projesi olmayan kanallar yüzünden Youtube Türkiye maalesef bir çöplük. Bu yüzden Youtube’dan para kazanma konusu ek gelir yöntemlerimiz arasında değil. Ayrıca belirtmek isterim ki Youtube kanalı olayı artık çok profesyoneller tarafından yapıldığında güzel bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi bunca para kazanamayacağınız yöntemi anlattığımıza göre artık ek gelir konusunu kendi bakışımızla inceleyelim.

Nedir Bu Ek Gelir?

   Bugün ek gelir konusu çok göreceli bir kavramdır. Fabrikada çalışan bir işçinin çalışma saatlerinden sonra tarlasına gidip tarım ile uğraşması ve sonucunda ticari bir gelir elde etmesinden tutun bir şirkette beyaz yakalı bir çalışanın hafta sonu veya gün içinde kendi belirleyeceği saatlerde gizli müşteri olarak denetçilik yapması ek gelir konusunda değerlendirilmelidir. Ek gelir için ilk olarak ek gelir kazanacak kişinin kişisel yetenekleri göz önüne alınmalıdır. Standart bir işe sahip olan sabit gelirli bir kişinin ek gelir kazanmak için bulması gereken yöntemler yeteneklerini paraya dönüştürme temeline dayanmalıdır. İşte bu yüzden birçok sitede yazan “Makale yazın, çeviri yapın, E-Ticaret yapın” konuları sabit olarak önümüze çıkmaktadır fakat kimseye “Yeteneğinize göre bir ek gelir elde edin” konusu anlatılmamaktadır.

   İlk olarak ek gelir konusunu hafife almayın. Çünkü gerçekten çok ciddi paralar kazanabilirsiniz ancak ciddiye almazsanız ek gelir elde ettiğiniz sektörde isminiz tüm saygısını kaybeder ve ileride tekrar yapmak isterseniz kazanamazsınız. Bu yüzden ek gelir elde etme konusunu kafanıza koyduysanız ilk olarak önünüze bir kâğıt alın ve yetenekleriniz nelerdir yazın. Hangi konular üzerine yoğunlaşarak çalışacağınızı yazın. Daha sonra günde ya da haftada ne kadar süre çalışacağınızı düşünün. Örneğin mühendis bir kişisiniz ve ek gelir olarak matematik dersi vereceksiniz. Kendinize kaç öğrenci bulacaksınız, ne kadar süre bu işe devam edeceksiniz, verimli olabilecek misiniz gibi konular iyi değerlendirilmelidir. Çünkü karşınızdaki kişilere karşı bir sorumluluk taşımaktasınız. Örneğin makale yazarlığı yapmaya karar verdiniz. Piyasaya girdiniz ve iyi bir yer edindiniz. İlerleyen zamanlarda sabit geliriniz olan işinizde daha fazla kazanmaya başladığınızda bir anda makale yazarlığını bırakırsanız iş aldığınız kişilere karşı tüm işlerinizi teslim etseniz dahi sorumluluk taşımaktasınız. İşte bu yüzden ek gelir konusu çok derinlemesine düşünülmesi gereken bir konudur. İlerleyen zamanlarda “Ek Gelir” konusunu çok daha derinlemesine inceleyeceğiz.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için iletisim@bizimmakale.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir