OKUNABİLİR MAKALE NASIL YAZILIR?

OKUNABİLİR MAKALE NASIL YAZILIR?

   Günümüzde Google üzerinde makale hizmeti, makale yazarı, özgün içerik yazıp arattığınızda yüzlerce makale yazan ve yazdıran site, kişi veya sistem ile karşılaşacaksınız. Herkes en iyi makaleyi kendilerinin yazdığını iddia ederek bazı referansları sitelerine ekleyerek müşterileri etkisi altına almaya çalışmaktadırlar. Ancak makale yazarlığı denen konuda herhangi bir yazar kriteri olmadığı için klavye kullanabilen ve cümle kurup bunu yazabilen herkes günümüzde makale yazarı olarak karşımıza çıkmakta. Ancak makale denildiği zaman cümleleri arka arkaya sıralayan bir kişi yazardır demek bu mesleğe hakaret olur. Çünkü yazılan makalede ilk olarak ciddi bir emek olması gerekir. Bilgi birikimi, cümlelerin kalitesi olmalı. Aynı cümleleri evirip çevirip yazmak, makalenin kelime sayısı dolunca müşteriye teslim etmek yazarlık değildir.

Okunabilir Makale Nedir?

   Bir ortama girdiğinizde hiç bilmediğiniz bir konudan bahsedildiği zaman genel olarak ne yaparsınız? Bu sorunun cevabı yüksek ihtimalle “Sadece dinlerim” olacaktır. Örneğin kuantum fiziğinden söz edilen bir ortamda “Bende duydum öyle birşeyler varmış ya” gibi saçma cümleler duyamazsınız. Ya da müzik bilgisi ile ilgili koma notalar ve perdesiz müzik aletleri konusunda konuşulan bir ortamda ortaya birkaç cümle atmazsınız. Çünkü bilmiyorsunuz ve doğal olarak konuşmuyorsunuz. Ancak olay makale konusuna geldiğinde yazara gelen siparişin arkasından yazar “Ben bu konuda makale yazabilir miyim?” diye kendisine soracağına “İnterneti açar bi bakarım sonra eveler geveler halleder paramı alırım” diye bakıyor işe. İşte bu yüzden internet milyonlarca çöp makale ile dolu. İşin kötü tarafı Google sitenin ve makalenin SEO’suna bakıyor ancak makaleyi anlam yönünden incelemediği için üst sıralarda çıkarıyor. Örneğin ekinezya çayının faydalarını araştırıyorsunuz diyelim. Önünüze çıkan sitelerin içindeki makaleler ve anlattıkları saçmalıklar hep aynı. Doğru ve temiz bilgiye ulaşabilmek için makalelerin hepsini okumak ve kafanızda süzmek gerekli. Ancak makale yazarı olan kişi ben bu konu hakkında bilgi sahibi değilim dese müşteri işi bilgisi olan kişiye gönderecek. Aynı konu içerik ürettiren sitelerde daha kötü halde. Müşteri siparişi veriyor site sahibi ya da sahipleri yazarlara günde en az 5 – 10 tane yazacaksınız diye baskı yapıyor. Küçükte olsa geliri olan kişi bu geliri kaybetmesin diye eli mahkûm bilmediği konulara dahi cümleler yazmak zorunda kalıyor. Özgünlük ve noktalama konusunda kontrol edilen makalelerin neredeyse tamamı anlamlı mı değil mi kontrolü yapılmadan müşteriye gönderiliyor.

   Gelelim “Okunabilir makale nedir?” konusuna. Herhangi bir konuda araştırma yaptığınızda karşınıza çıkan makaleden istediğiniz verimi alabiliyorsanız işte o sizin için okunabilir makaledir. Gerçekten amacı bilgi aktarmak olan ya da bir konu üzerinde yorumu olan yazılar okunabilir makaledir. Anlam kayması olmayan, aynı cümleleri tekrar etmeyen, hâkim olunan konuda yazılmış tüm makaleler okunabilir makaledir.

Okunabilir Makale Nasıl Yazılır?

   Okunabilir makale yazabilmenin bizce ilk şartı konu üzerinde hâkim olmaktır. Bilgi sahibi değilseniz internetten araştırma ile en fazla 1 bilemediniz 2 makale yazabilirsiniz. Seri üretim makale olayına girdiğiniz zaman tıkanır kalırsınız.

   Diğer bir önemli konu ise yazacağınız makaleyi ama boş bir Word sayfasında ama boş bir kâğıtta önce tasarlayın. İlk olarak hangi bilgiyi paylaşarak gireceğim yazıya daha sonra nerede geliştirip nerede sonuçlandıracağım diye plan yapılmalı. Makale ne çok uzun olmalı ne de çok kısa olmalı. İdeal kelime sayısını makalenize göre siz belirlemelisiniz. Okunabilir olan bir makalede oyuncak bebekten bahsetseniz dahi herkes keyifle okuyacaktır. Ayrıca makalelerinizi bitirirken bir sonuca bağlayın. Eğer bağlamayacaksanız ve devamı gelecekse bunu belirtin. Aslında okunabilir bir makale yazmak çokta zor değil. Baştan savma iş yapmak yerine biraz özveri ve bilgi ile oldukça başarılı işler çıkabilir.

   Tüm görüş, soru ve önerileriniz için iletisim@bizimmakale.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir