Kolay Yönleri İle SEO

Kolay Yönleri İle SEO

 

Bilgi paylaştıkça yayılır, yayıldıkça daha çok kişiyi aydınlatır ve önünü açar. Ancak ülkemizde bilgiyi saklamanın marifet olduğunu düşünen zihniyette kişiler olduğu için bilgi paylaşımı aksak olarak ilerlemektedir. Ancak Bizim Makale olarak ilk amacımızı bildiğimiz her şeyi siz değerli okuyucularımıza aktarmak için uğraşacağız. SEO konusunun çok zor olduğuna ve yetkin kişiler dışında yapılamayacağına dair bir inanış tüm internet camiası kullanıcılarına aşılanmış bir durumdur.

SEO

Gün geçtikçe internetin büyümesi, bu büyümeye ayak uydurmak için siteleri yenilikler yapmaya zorladı. Google firması dünyanın tartışmasız en büyük ve en kaliteli arama motorudur ve uzun yıllardır sitelere verdiği reklamlar ile site sahiplerine görüntülenme başına para kazandırmaya başladı. İşte gelir elde edebilmenin verdiği hırs ile aramalarda sitelerin en üstte çıkması için site sahipleri arama motorlarının siteleri hangi özelliklerine bakarak üst sıralara çıkardığını araştırdı ve Google tarafından geliştirilen algoritma olduğunu fark etti. İşte bu algoritma sonucunda da SEO ortaya çıktı. Açılımı Search Engine Optimization olan arama motoru optimizasyonu ortaya çıktı. Ancak hiçbir SEO teorisi tam olarak %100 değildir. Bu yazımızda SEO konusunun kolay yönlerini size aktarmaya çalışacağız.

Arayüz Ve Kullanılabilirlik

Sitelerinizin temalarını kullanıcıya hitap edecek şekilde seçmeniz size fayda sağlayacaktır. Çünkü gözü yormayan bir tema kullanıcı deneyimini arttıracak bu durum sitede geçen zamanı uzatacak ve Google bu süreyi göz önüne alıp UX yani kullanıcı deneyimi konusunda verimli olarak sizi kaydedecektir. Çok renkli ve karışık bir site hem kullanıcıyı yoracak hem de aradığını bulamayan ziyaretçi bir daha arama yaptığında sitenizi tercih etmeyecektir.

Clickbait Ve Boş İçerik Yayını Yapmayın

Clickbait yani tıklama yemi denen şey aslında doğru uygulanırsa çok başarılı olan ancak yanlış kullanımlarda sitenizi bitirecek bir durumdur. Çünkü az önce bahsettiğimiz Google tarafından dikkate alınan ziyaretçi kalma süresi ve hemen çıkma süresi SEO konusunda sizleri öne geçirebilirken gerilere gitmenize sebepte olabilir. Ayrıca makalelerinizi kendiniz yazıyorsanız mutlaka makalelerde bilgi vermeye, çok fazla boş konu hakkında sadece kelime sayısı olsun diye yazmayın. Makalelerinizi satın alıyorsanız yazıyı yayına almadan önce birkaç defa sakin kafa ile okuyun ve ben ziyaretçi olsam bu yazıyı ciddiye alır mıyım diye düşünün.

Mobil Uyumluluk

Sitenizde kullandığınız temanın mobil uyumlu olup olmadığı son yıllarda çok fazla önem kazanmaya başladı. Günümüzde internet kullanımı %60 ile mobil olarak gerçekleştirilmektedir. Google sitenizin mobil uyumuna bakarak sitenizi puanlamaktadır. Eğer temanızın mobil uyumu yoksa ya yeni bir temaya geçin ya da mevcut temanıza mobil uyumunu yazdırın.

Açılma Süresi

Sitenize giriş yapılmak istendiği zaman geçen süre de Google tarafından dikkate alınan diğer önemi bir konudur. URL’ye tıklayan ziyaretçi siteniz için ne kadar uzun beklerse vazgeçme oranı o denli artmaktadır. Bu yüzden sitenizin ziyaret ekranına gereksiz eklentileri eklemeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir