Site İçi Optimizasyon Nedir?

Site İçi Optimizasyon Nedir?

 

Google dünya çapında en çok kullanılan arama motoru olmayı başaran bir şirkettir. Aklımıza bir şey takıldığı zaman hemen cep telefonumuzdan ya da bilgisayarımızdan Google’a girip aramamızı yapar ve karşımıza çıkan sonuçlar içerisinden aradığımızı buluruz. Ancak Google’ın bu kadar iyi olmasının sebebini hiç düşündünüz mü?

Google bir arama motorundan ya da bir şirketten çok daha fazlasıdır. Bunu ister farklı mecralar kabul etsin ister etmesinler tüm herkesten ve tüm şirketlerden farklı bir yapıdadır. Kendisini sürekli geliştirmekte, her geçen gün yeni çalışmalar ile farklı projeler ortaya koymaktadır. Az öncede bahsettiğimiz aklımıza takılan her şeyi Google’a girip aratıyoruz ve aramamızın sonucunda karşımıza sıralı bir şekilde sonuçlar çıkıyor. İşte bu sıralama artık dünya çapında öyle çok önem taşımaktadır ki milyonlarca liralar harcayıp ilk sayfaya gelemeyen şirketlerin üzerine sadece bir kişiye ait sıradan bir site bile çıkabiliyor. Bunun en büyük sebebi az önce bahsettiğimiz Google firmasının sadece basit bir şirket olmayışının arkasında yatıyor. İnovatif bir şirket yapısı haklıya hakkını teslim etmeye çalışıyor. Bu arama motoru sıralamasında da samimi, çalışkan ve özgün yapılar her zaman öne çıkıyor. Bu öne çıkma işlemi için yapılan ayarlamalara Google ile birlikte hayatımıza gelen “SEO” deniyor. Açılımı “Search Engine Optimization” olan ve Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan bu “SEO” internet alemini kasıp kavurmaktadır. Hiçbir kesinliği olmamakla birlikte tamamen tecrübe ürünü olan SEO arama motorlarının sıralama ölçütlerini değerlendirmesinin ta kendisi oluyor.

SEO uzun yılların verdiği deneyimler ile makale yazarlarının, yazılımcıların ve tasarımcıların ortak çalışmalarının ışığında ortaya atılan bir tabirdir. Bir web sitesinin arama motorları tarafından hızlı bir şekilde fark edilmesi site açısından bulunmaz bir nimet olacaktır. Arama motoru optimizasyonu denildiği zaman çok fazla ayrıntı olmasına rağmen kabaca site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu yazımızda size site içi optimizasyonun makale kısmı ile ilgili olanlarından bahsedeceğiz.

 

Site İçi Optimizasyonun Makale Ayağı

Makalelerinizi yazarken dikkat etmeniz gereken konular arasında anlam bütünlüğü, akıcı anlatım, laf kalabalığı yapmamak ve bilgiyi doyurucu bir şekilde aktarmak olsa da arama motorlarının dikkatini çekmek için teknik noktalara da dikkat etmek gerekli. Bunlar anahtar kelimelerinizin kalın, italik, altı çizili veya farklı renkte olması, makalelerinizi eklediğiniz sitenizin URL ayarlarının yapılmış olması gibi birçok konudur.

1-      Anahtar Kelimelerin Özelliği

Makalelerinize eklediğiniz anahtar kelimelerin kalın olması, italik ya da renkli olması arama motorları tarafından fark edilmesine yardım eder. Ayrıca anahtar kelimelerinizi mutlaka eklediğiniz sistem hangisi olursa olsun makalenize etiketlemeniz gerekir. Örneğin WordPress tabanlı bir siteniz var ise mutlaka “Etiketler” kısmından anahtar kelimelerinizi etiketlemeniz gerek. Böylece arama motorları ziyaretçinin arattığı kelimelere göre arama yaparken etiketlerinizi fark eder ve sizi sıralamada üst sıralara alır.

2-      URL Yapısının Ayarlanması

Örneğin bir sitede yazı paylaştığınızda URL yapısı ayarlanmamış ise sitede yayınlanan makalenin URL adresi siteadı.com/store/201 olabilir. Ya da çok daha farklı bir yapı olabilir ancak arama yapan motorlar bu yapıda hangi yazının paylaşıldığını dikkate almayacak ve başka siteleri aramaya çalışacaktır. İsterse yazınız mükemmel bir yapıda olsun URL yapısının ayarlanmaması kötü sonuçlara gidecektir. Olması gereken URL yapısı sade ve basit olmalıdır. Oluşturduğunuz kategorinin altına attığınız yazınızın URL adresi siteadı/kategori/makaleadı.html olmalıdır. Ayrıca eğer URL yapınızı ayarladıysanız sonunun mutlaka .html ile bitmesini sağlayın. SEO açısından faydalı bir durumdur.

3-      Görseller ve Eklenmesi

Makalenizi yazdınız ve sıra geldi artık bu makaleyi yayınlamaya. Kendinize mutlaka bir görsel oluşturun. Google tarafından bulunan herhangi bir görseli alıp makalenize eklemek yerine mutlaka Adobe Photoshop ile ya da çevrimiçi sitelerden görsel oluşturun. Ekleyeceğiniz bu görselin adı mutlaka anahtar kelime içersin. Çünkü arama motorlarının görsellerinde bir görselin çıkması için görsel isminin aramada kullanılan kelimeleri barındırması gerekir. Görsellerde çıkan fotoğrafta size ziyaretçi çekecektir.

4-      Kategori

Makalenizi yazdınız, sitenize eklediniz ve birçok konu içerisinde makalenizin yayınlanmasını sağladınız. Ancak makaleniz herhangi bir kategori altında değil “Genel” kategorisinin altında yayınlandı. İşte arama motorlarının en çok zorlandığı arama tarzı gömülü yazıları bulma konusundadır. Ancak sitenizi kategorilere ayırmak ve kategori altına yazılarınızı eklemek sizleri her zaman bir adım öne atacaktır.

5-      Meta Açıklaması

Arama motorlarında arama yaptığınızda karşınıza birtakım sonuçlar çıkmaktadır. Mavi halde yazılı olan ana arama sonucu ve altında kısa da olsa bir açıklama vardır. İşte buna “Meta Açıklaması” denmektedir. Meta açıklaması sitenize gelecek ziyaretçilerin ilk olarak gördüğü arama anında tercih sebepleri olmanızı sağlar. Bu yüzden bu açıklamayı mutlaka düzenleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir