MAKALE YAZARLIĞI EK GELİR Mİ ANA GELİR Mİ?

MAKALE YAZARLIĞI EK GELİR Mİ ANA GELİR Mİ?

   Türkiye’de internetten iş konusu yavaş yavaş gelişmeye başlamakta. Gerek ticaret gerek hizmet gerekse eğitim konusunda gelişen internet sayesinde birçok genç kendine ek gelir ya da ana gelir kaynağı oluşturmayı başardı. Güzel bir fikriniz var ise sadece reklam geliri ile dahi yaşayabilirsiniz. Bunu fark eden Türkiye gençleri birçok dalda iş için çaba sarf etmeye başladı. Youtube, web sitesi, üretim yapıp internet üzerinden satmak, uzmanı oldukları konularda ücretli eğitimler vermek ve son zamanların gelişen kolu makale yazmak bu iş başlıklarının başında geliyor.

   Bizim ilgi alanımız olan makale yazarlığı konusu ile ilgili olarak yazarların aklına takılan sorulardan biri makale yazarak elde edilen gelir ek gelirim mi olmalı yoksa ana gelirim mi olmalı konusudur. Makale yazarlığı ile bir kişinin tanışması genel olarak iki yolla olur. Bunlardan biri çalışırken kazandığı yetmeyen kişilerin yeni ek gelir arayışı içinde oldukları zaman oluyor. Diğer bir tanışma ise işsizken ya da öğrenciyken gelir arayışında olan kişilerin karşısına çıkan yazarlığı araştırmaları ile oluyor. Makale yazarak para kazanan kişiler eğer öğrenci, ev hanımı ya da emekli gibi kişiler ise zaten ek gelir konusu sıkıntı olmaz. Ancak hali hazırda çalışan kişiler için makale yazarlığı farklı bir durum oluşturmaktadır.

   Ülkemizde asgari ücret belli. Ülkemizde çalışan kişilerin birçoğu asgari ücretli ya da az bir miktar üstünde olduğu düşünülürse kazançları çokta fazla değil demektir. Bugün günde 8 – 10 saat makale yazan bir yazar ortalama olarak asgari ücretin üzerinde zaten kazanabilmektedir. Şimdi burada kişilerin aklına “Aynı parayı evde oturup yazarlık yaparak mı kazanmak mantıklı yoksa başka bir yerde çalışarak mı?” sorusu gelmekte. İşte bu yüzden artıları ve eksileri çok iyi değerlendirilmesi gereken bir konu olan bu durum birçok yazarın aklını karıştırmaktadır.

Ek Gelir Olarak Makale Yazarlığı

   Ek gelir kaynağı olarak yapılan makale yazarlığından şöyle bir avantaj vardır. Zaten hali hazırda gelen bir maaşınız, ödenen bir sigortanız ve sosyal haklarınız var. Üzerine yazarlık yaparak kazanacağınız para size maaşınıza zam verilmiş gibi gelecektir. En azından “Faturalarımı nasıl ödeyeceğim?” ya da “Bu ay kiramı çıkarabilir miyim?” gibi sorulardan sizi kurtarır. Ancak eksi yönlerini de göz önüne almak gerekir. Ortalama çalışma saat 8 ila 10 saat arasındadır. Bu çalışmadan geriye 14 – 16 saat kalmaktadır. Sağlıklı bir insan 8 saat uyur. Geriye kalan saat 6 – 8 saat olacaktır. Bu zamanı yazarlık ile geçiren bir kişi kendine, sosyal çevresine ve kafa dağıtması gereken işlere ne kadar zaman ayırabilir tartışılır. Ayrıca sürekli yoğun tempo çalışmak zihin yorgunluğunuzu çok fazla arttıracaktır. Ek gelir olarak yapılan süreler bu durumda 2 – 4 saat arasında kalacak ve buradan gelen ek gelir sizi tatmin edecek mi? Bu sorunun cevabı size ek gelir kaynağı olarak makale yazarlığı hakkında kararınızı ortaya çıkaracaktır.

Ana Gelir Olarak Makale Yazarlığı

   Ana gelir kaynağı olarak makale yazarlığı ise günde istediğiniz saat aralıklarında, istediğiniz yerde, istediğiniz kadar çalışma imkânı verir. Bir kafede oturup arkadaşınızı beklediğiniz süreyi dahi çalışarak geçirebilirsiniz. Ayrıca kendi iş yükünüzü belirleyerek gelirinizi ayarlayabilir, aldığınız işleri birkaç gün üst üste çok yoğun çalışarak diğer günlerinizi boşa çıkarabilirsiniz. Ancak sigorta, yemek ve sosyal hakların olmayışı yazarları en çok yoran kısımdır. Ayrıca yıllık izini prim ve asgari geçim indirimi gibi olanaklar olmadığı için ne kadar çalışırsanız o kadar kazanırsınız. Günde 2 saat çalışarakta günde 16 saat çalışarakta para kazanabilirsiniz. Çalışma temponuz sizin gelirinizi belirleyecektir. Ancak bir mekâna, bir ofise ya da tek bir konuya bağlı olmadığınız için kendi ufkunuzu geliştirmeniz çok daha mutluluk verebilir.

   Tüm bu konuların özünde yazarak ek gelir mi yoksa ana gelir mi kazanmak istersiniz bunu siz değerlendireceksiniz. Artılarını ve eksilerini göz önüne aldığınızda karşınıza çıkan sonuç sizin kararınızın sonucu olacaktır. Ancak makale ister ek gelir olsun ister ana gelir eğer kısa bir süre dahi olsa yazarlık yaptıysanız bağımlılık yapacaktır. Makaleden para kazanmayı bıraksanız dahi ara ara yazma isteğiniz içinizde kabaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir