Makale Yazarlığı Yapmak İçin Hangi Yollar İzlenmelidir?

Makale Yazarlığı Yapmak İçin Hangi Yollar İzlenmelidir?

   Öncelikle makale yazarlığı yapmak için hangi yolların izlenmesi gerektiği sorusundan önce makale yazarlığı nedir sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Çünkü günümüzde önüne gelen herkes makale yazarlığı yapmaya çalışmaktadır. Ancak emin olun ki makale yazarlığı tahmin edilenden daha zor bir iştir.

   Makale yazarı; uzmanı olduğunuz bir konu hakkında belli bir kelime sayısı dahilinde ya da serbest bırakılmış ise konunuzun bittiği noktaya kadar yazılan, akıcı ve imla kurallarına uyularak yazılan, amacı bilgiyi aktarmak ya da yorumlanması istenen konu hakkında fikirlerinizi beyan eden, cümle kalabalığından arındırılmış yazıları yazan kişilere denir. Gerek ek gelir elde etmek için gerek ana gelir olması için gerekse sadece hobi amaçlı yapılan bir iştir. Genel olarak hobi amaçlı yapılan makalelerde kelime fazlalıkları, anlam kayması oluşturacak fazlalık cümleler gibi makalenin kalitesini düşürecek ve basitleştirecek olaylara neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Ancak müşteri tarafından ya da bir içerik üretme aracı tarafından verilen siparişlerin yetişmesi adına ek gelir ve ana gelir sağlayan yazarlar arada böyle durumlara düşebilmektedirler. İşte burada ilk kural olan makale yazarı nasıl olmalıdır konusu devreye girmektedir. Kısaca makale yazarlığı yapacak kişide bulunması gereken özelliklerden bahsedelim.

Makale Yazarlığı Yapacak Kişide Bulunması Gereken Özellikler

   İlk olarak makale yazarlığını hâkim olduğu konular üzerinde yapmalıdır. Her yazımızda bahsettiğimiz uzman olduğunuz ya da o konuda bilgi birikiminize güvendiğiniz konularda yazarlık yapmanız gerekmektedir. Yoksa hiç bilginiz olmayan konularda yazarlık yaparsanız kısa süre sonra makaleyi yazamaz ve saçmalamaya başlarsınız.

   Bolca farklı makaleler okumaya çalışın. Çünkü farklı kurulmuş cümleler dahi ufkunuzu açabilir. Tek bir konuda bilgi birikiminizin olması sizin yazarlığınızı kısıtlayacağı için farklı konularda yazılmış makaleleri okumak bilgi birikiminizi de arttıracaktır.

   Makalelerinizde bilgi vermeye çalışın. Kendinizi okuyucunun yerine koyarak makale yazarsanız çok daha başarılı işler çıkarabilirsiniz. Sadece kelime sayısını doldurmayı amaçlarsanız bir süre sonra tercih edilmeyen bir yazar olabilirsiniz. Ancak kalitenizi her zaman yüksek tutarsanız bir süre sonra zaten yükselişiniz önlenemez olur.

   İlk yazarlığa başladığınız zaman ücret konusunda sabırlı olun. Çünkü kendinizi ispatlayıncaya kadar zaman geçecek ancak sonunda müşteriler sizi tanıyacaktır.

   Bu basit bilgiler ışığında makale yazarlığı yapmak için izlenmesi gereken yolları kısaca aktaralım.

Makale Yazarlığı Yapmak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

   Bu işe giren yazarların neredeyse tamamı ilk olarak yazar arayan sitelerde başlamışlardır. İlk etapta müşteri bulabilmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca makale yazarlığına ilk başladığınız zaman günde kaç adet makale yazabildiğinizi, online olma sürenizi hesaplamanız ve buna göre sipariş almanız çok önemli. Yapamayacağınız işleri almanız daha bu yola çıkmadan itibarınızı zedeler. Ayrıca kendinize olan güveninizi sarsar. Bizim tavsiyemiz ilk olarak çok az makale alarak bu işe başlamanız ve alıştıkça makale sayınızı arttırmanızdır. İlk zamanlar makale yazarken bir makaleyi neredeyse 1 saatte tamamlarsınız. Ancak zaman geçtikçe eliniz hızlanır, aklınızda oluşan cümleleri hızlıca yazarsınız.

   Bu yüzden ilk makale yazarlığına başlayacağınız yer makale yazdıran sitelerdir. Buralara üye olmak için iletişim formunu doldurmanız istenir. Ardından sizden bir veya birkaç deneme makalesi yazmanız istenir. Bazı siteler istememekte ancak büyük çoğunluğu istemektedir. Bu makaleler için konuyu size genelde siteler verir. Deneme makalelerini yazdıktan sonra kabul edilirsiniz ve sistem üzerinde açık olan işlerden birini seçerek yazmaya başlayabilirsiniz. Bu makale yazarlığı yapma yollarından biri ve en basit olanıdır.

   Bir diğer yol biraz sıkıntılı ancak tek yazarlık yapmaktan çok daha iyidir. Kendi arkadaş çevrenizden ya da tek başınıza potansiyel müşteriler ile birebir görüşerek ya da mail ile anlaşmaya varmak ve alacağınız siparişleri hazırlamaktır.

   İlla başkalarının siparişlerini hazırlayacaksınız diye bir kural yoktur. Kendi web sitenizi açabilir ve burada makalelerinizi yayınlayarak reklam geliri elde edebilirsiniz. Makale yazarlığı yapmak için izlenmesi gereken yolları oldukça basit anlatmaya çalıştık. Makale yazarı olmak isteyenlere hangi yolları izlemesi gerektiğini daha anlatmaya devam edeceğiz.

   Soru, görüş ve önerileriniz için bize soru formlarımızdan ve iletisim@bizimmakale.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir