Sanılanın Aksine Zor Bir Meslek: Makale Yazarlığı

Sanılanın Aksine Zor Bir Meslek: Makale Yazarlığı

 

İş camiası dünya genelinde artık kendisini internete taşımak için elinden geleni yapıyor. Geleceğin ve yatırımın internet olduğunu daha önceleri fark eden firmalar şu anda diğer firmalara göre çok daha ileride. Dünyanın en değerli şirketlerine baktığımızda artık fiziki olarak bir şey üreten firmalardan ziyade bilişim sektöründe olan şirketlerin en önde bayrağı taşıdığı görülüyor. Bunun sebebi global olarak herkese ulaşabilmenin oluşturduğu tanınma ve firmaya sağladığı güçtür. İnternetin bu denli herkesin evine, ofisine hatta cebine kadar girmesi ile oluşan bir meslek grubu olan makale yazarlığı ise sanılanın aksine oldukça zor ve zahmeti bir meslek grubudur. İçinizden ne gibi zorlukları olacağını kendinize sorabilirsiniz. Makale yazarlığı ve zorluklarını elimizden geldiğince size aktarmaya çalışalım.

Gecesi Gündüzü Yoktur

Öncelikle makale yazarlarının gecesi gündüzü belli değildir. Çünkü ne zaman özgün içeriği üretme anının geleceği belli değildir. Bilgisayarın başına oturup saatlerce birkaç cümlede kalabilirken başka bir zaman diliminde birkaç saat içinde onlarca özgün makaleyi üretmiş olabilir. Makale yazarlarının bütün sermayeleri kafaları olduğu için nerede ve ne zaman ilham geleceği belli olmaz. Gece dışarıda eğlenceden döndüğünde ya da yatmadan önce aklına gelen konular ile bir akış yakalayıp devam edebilir.

Sorunlu Müşteriler

İşte bir makale yazarının en çok zorlandığı konulardan biri olan sorunlu müşteri ve bitmek bilmeyen istekleri konusudur. Bu her müşteri için kesinlikle geçerli değildir. Makale yazarlığı yaptığım süre zarfında birçok sorunlu müşteri ile karşılaşmama rağmen çok daha fazla anlayışlı, kibar ve ilgili müşteriyle de çalışma şansım oldu. Ancak bir sorunlu müşteri yerine binlerce kelime hâkim olmadığınız bir konu hakkında makale yazmak çok daha kolaydır. Bazen bitirdiğiniz bir işe müşterinizin %100 tamam demesini beklerken tamamına “Red” vermesi canınızı sıkar. İstediği revizyonlar bazen makaleleri baştan yazmanız kadar zor olur. İşte bir makale yazarının yaşadığı en zor anlardan biridir.

Ödeme Alamama

Makale yazarlarının yaşadığı zorlukların başında aslında ödeme konusu gelmektedir. Herhangi bir platformdan yazarlık yapmıyorsanız yani havuz sistemli ödeme yapılan bir araç kullanmıyorsanız ödeme alma konusu en büyük endişe sebebiniz olur. Çünkü müşteri paranın tamamını iş bitiminde ödemek, yazar ise müşterinin ödeyeceğine garanti olması için en azından paranın bir kısmının baştan ödenmesini ister. Müşteride yazarda kendi tarafından haklıdır. Çünkü müşteri daha önce ödeme yapmış ancak ne makaleleri alabilmiş ne de yazara ulaşabilmiştir, yazarda makalelerini tamamladığı müşteriye bir daha ulaşamamış ve makaleler elinde kalmıştır. Bu tür yaşanan durumlar yüzünden makale yazarlarının yaşadığı ödeme alma krizi her daim devam edecektir.

Düşük Makale Ücretleri

Birçok forumda ve sitede makale yazarlarının ciddi paralar kazandığı yazmaktadır. İşte bu yazıların birçoğu tamamen yalandan ibarettir. Çünkü makale yazarının çok ciddi paralar kazanması için o kadar çok makale yazması gerekir ki bir zaman sonra kazandığı parayı harcayacak zamanı kalmaz. Makale yazarlığında herhangi bir evrak, belge ya da eğitim olmadığı için kendisine “Ben Yazarım” diyen herkes müşteri bulduğu sürece yazarlık yapabilir. İlk işlerinde hemen işi alabilmek için fiyatı yerle bir eden yazarlar yüzünden kaliteli ve özgün içerik çıkaran yazarların fiyatları müşterilere yüksek gelmektedir. Bu ve daha nice sorun yazarların başına bela olmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir