Yazar Olarak Kendinizi Geliştirmeniz Gereken Noktalar

Yazar Olarak Kendinizi Geliştirmeniz Gereken Noktalar

 

Türkiye’de birkaç yıldır oluşan ve oldukça ilgi gören içerik üreticiliği her kesimden kişinin ilgisini çekmekte. Özellikle yazılı içerik üretme konusu başlı başına bir meslek halini aldı. Bu meslek grubuna artık Makale Yazarlığı denmekte ve oldukça yoğun ilgi görmektedir. Öncelikle özgün içerik yazarlığını kimler yapabilir kısaca ondan bahsedelim.

Özgün içerik üreticiliğini ya da makale yazarlığını her kesimden bilgisayar kullanabilen ve düşündüklerini akıcı ve bilgi verici şekilde yazabilen herkes yapabilir. Herhangi bir yaş aralığına ya da konuma sahip olmanıza gerek yok. Aksine ek gelir olarak ev hanımları, öğrenciler, emekliler ve çalışanlar bu mesleği yapmaktadır. Ancak sorun tamda bu noktada oluşmaktadır. Bilgisayarda yazı yazabilen ve bazı konularda 200 – 300 kelime makale yazabilen herkes artık makale yazarı olduğunu sanıyor. Makale yazarı olabilmek için aslında yolun daha çok başında olduklarının farkında olmaları gerekirken, aksine ben artık bir yazarım deyip piyasaya atılıyorlar ve diğer makale yazarlarını ekmeğinden ediyorlar.

Ne Kadar Makale Üretebilirsiniz?

Öncelikle makale yazarlığı yapacak olan kişilerin kendilerini iyi tanımaları gerekiyor. Hangi konularda makale yazabilirler, ne kadar sürede kaç kelime makale üretebilirler gibi konular oldukça önemlidir. Çünkü erkek bir makale yazarı her ne kadar iyi bir yazar olsa da örneğin ojeler hakkında bir kadın yazar kadar iyi iş çıkaramaz. Bu yüzden para kazanmak uğruna her işi alan yazarlar üretim sırasında sıkıntıya girmektedirler. Makale siparişi alacağınız zaman konuları ilgi alanlarınıza ve bilginizin olduğu noktalara almaya özen gösterin.

Araştırma

Makale üretimi yapacak olan yazarların en çok dikkat etmesi gereken konu ise araştırmadır. Hangi konuda makale yazacak olursanız olun, ne kadar bilgili ve donanımlı olursanız olun mutlaka sipariş gelen makalelerin konularını bir daha açıp okuyun. Bu sayede ilgileriniz tazelenecek ve daha akıcı makaleler üretebileceksiniz. Makale yazmış olmak için yazmanız sadece size ve müşterinize zaman kaybettirecektir. Belki sorun çıkarmadan ödemesini yapacak ancak memnun kalmayacağı için tekrar sizden makale istemeyecektir.

Akıcı Bir Anlatım

Üretimini yaptığınız içerik kadar okunduğu zaman okuyucuyu sürükleyecek bir makale oluşu da sizin yazarlık kalitenizi belirleyecek etkenlerden biridir ve bu konu aslında sadece arama motorlarında üst sıralara çıkmak istemeyip aynı zamanda kaliteli içerikler isteyen kişiler için çok önemlidir. Akıcı anlatıma sahip olabilmeniz için tek bir yol vardır ve o yol çok fazla okumaktan geçer. Ne kadar çok okursanız farklı anlatımlar, farklı aktarma teknikleri öğrenir ve kendinizi geliştirmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir